Sari mercimekli Kirmizi pancar corbasi

Soguk kis gunlerinin vazgecilmez bakliyatlarindan sari mercimegi denediniz mi ? Itiraf ediyorum bennimde ikinci denemem. Size cok ozel bir tarif hem cocuklariniz icin bol folic- asidli hemde misafirleriniz icin guzel gorunumlu bir tarifimiz geliyor. En kisa zamanda tarifimizi ekleyecegim.. Fakat once ne kadar faydali ve bizim icin ne kadar onemli bir bakliyat oldugunu ogrenelim ne dersiniz?

Sari mercimekli Kirmizi Pancar corbasi

 Malzemeler:

3 Adet Kirmizi Pancar
2 Fincan Sari Mercimek
2 Yemek kasigi Zeytin yagi
1 Bardak Sut
1 Cay bardagi Peyaz peynir
Tuz/ Karabiber  

Uygulama:

Pancarlari soyun, dograyin ve duduklu tencereye alip uzerine alti bardak su , sari mercimek ve zeytinyagini ilave edin. 20-25 dakika kaynadikdan sonra el blender’i ile cekin,  uzerine sut ilave edin bri tasim kaynatin tuz ilave edin. Servis edeceginiz zaman uzerine peyaz peynir ilave edin. Afiyet olsun..

Vitamin Ve Mineraller Açısından En Zengin Kuru Baklagil: MERCİMEK
Mercimek, Kur’ân-ı Kerim’de adı geçen tek baklagil olarak bilinir.

Hani, “Ey Mûsâ! Biz bir çeşit yemeğe asla katlanamayız. O halde, bizim için Rabbine yalvar da, o bize yerden biten sebze, kabak, sarımsak, mercimek, soğan versin” demiştiniz. O da size, “İyi olanı düşük olanla değiştirmek mi istiyorsunuz? Öyle ise inin şehre! İstedikleriniz orada var” demişti. Böylece zillet ve yoksulluk onları kapladı. Onlar, Allah’ın gazabına uğradılar. Bunun sebebi, onların; Allah’ın âyetlerini inkâr ediyor, peygamberleri de haksız yere öldürüyor olmaları idi. Bütün bunların sebebi ise, isyan etmek ve aşırı gitmekte oluşlarıydı. (el-Bakara, 61)

Bazı kaynaklar da mercimek ve arpa ekmeğini, “peygamber yiyeceği” olarak kaydeder.
Turuncu ve kırmızı taneleriyle yapılan çorbasını severek içtiğimiz, yeşil taneleriyle de yemek ve salatalarını lezzetle yediğimiz mercimek, tabiî bir protein kaynağıdır. Mercimek, baklagiller familyasından ince gövdeli, kısa boylu, tek yıllık otsu bir bitkidir. Disk şeklinde olan meyveleri kırmızı, sarı ve yeşil renklerde olabilir.
Ülkemiz, mercimek üretiminde başta gelen ülkeler arasındadır. Hasattan sonra mercimek bitkisinin taneleri kuru bakliyat olarak kullanılırken, yeşil kalan otsu kısım ise hayvan yemi şeklinde değerlendirilir. Gelişmekte olan ülkelerde hayvansal gıdaların pahalı olması, insanları protein ihtiyacını nebâtî gıdalardan/kaynaklardan sağlamaya yöneltmiştir. Bu sebeple mercimek üretim ve tüketimi hızla artmaktadır. Ülkemizde de, bilhassa kırsal kesimlerde, toplu yemek yenilen askerî tesisler, hastaneler vb. yerlerde tercih edilmektedir. Tercih sebebi, daha ekonomik olmasıyla birlikte değerli bir protein kaynağı teşkil etmesindendir. Ayrıca vejeteryanların ve kolesterol hastalarının sıkça başvurdukları bir baklagil olmuştur.

BESİN DEĞERLERİ
100 gr. kuru mercimeğin içerdiği besin değerleri şöyledir:
340 kalori; 24.7 gr. protein; 22 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 1,1 gr. yağ; 1,5 gr. lif; 145 mgr. fosfor; 79 mgr. kalsiyum; 6,8 mgr. demir; 6,8 mgr. sodyum; 370 mgr. potasyum; 60 IU A vitamini; 0,37 mgr. B1 vitamini; 0,32 mgr. B2 vitamini; 2 mgr. B3 vitamini ve yüksek oranda folik asit.
Görüldüğü gibi mercimek büyük bir protein deposudur. Protein kalitesi bakımından -her nebâtî proteinde olduğu gibi- düşükse de; miktar olarak etteki protein oranına eşittir. Et yerine mercimekle pişirilen yemeklerin mâliyeti yarı yarıya düşük ve kalitesi az olsa da protein miktarı aynıdır. Böylece protein ihtiyacı, daha ucuza karşılanmış olur.
Mercimek, yüksek kalorisine rağmen şişmanlatmayan bir besindir. Özellikle modern insanın hastalığı olan kabızlığın giderilmesi açısından en ideal besindir. Bütün baklagiller arasında sindirimi en kolay ve en az gaz yapıcı olanıdır.

MERCİMEK DOSTLARI
Kalp hastaları:Mercimek, lifli yapısıyla kandaki kötü kolesterolü düşürdüğü için kalp krizi riskini azaltır.
Şeker hastaları: Yine lif oranının yüksek olması, insülin ve kan şekerini düşürür.
Hemoroid hastaları: Yeteri kadar posa ihtivâ ettiği için kalın bağırsakların çalışmasını düzenler, bağırsakları yormaz.
Yüksek tansiyon hastaları: Zengin potasyum içeriğiyle tansiyonu düşürür.
Kansızlık hastaları: En fazla demir içeren bitki olması sebebiyle ve özellikle folikasit ihtivâ ettiği için kansızlığı önler.
Kanser hastaları: İçindeki değerli besin maddelerinin çeşitliliği ve bir arada bulunmasından dolayı kansere yakalanma riskini azaltır.
Ayrıca mercimek, görme gücünü artırdığı gibi sinir ve adaleleri de kuvvetlendirir. Her türlü beyin hastalıklarında faydalıdır. Ayrıca zekâ geliştirici özelliğe sahiptir. Emzikli kadınlarda anne sütünü çoğaltır.
Bizlere düşen de Rabbimizin bu minicik tanelerden oluşan ikramından leziz yemekler yaparak tefekkür ve şükür içinde tüketmek olsa gerek!..

Kaynak: Şebnem

Hale Çatalbaşoğlu hakkında
Zaman cok cabuk akip gecti ve gecmeye devam ederken bende omur zamani icinde fani dunyada akip giden bir yolcuyum.. Izmir caddelerinde soguk kis gunlerinde sabah agarir iken, rahmetli Annecigimin yaninda Manti Restourant’inin yolunu tutmus, o sicacik mekana varma telasi icinde semaverden gelen mis gibi cay kokularinin ve Izmir Kemeralti’nin caddelerine bakan pencereden hayallere dalan ufacik bir kizi hatirliyorum..Annemin o zevkle istekle sevgisini vererek yaptigi yemeklerden nasil bikmadan yaptigini , kendime sordugum zamanlari animsiyorum. Kemeralti’nin esnaflarina ogle vakti girmeden acilan manti hamurlarinin hazirlanmasi ve her esnaf’in soyledigi : “Fatima teyze Ellerine saglik” dedigi gunleri hatirliyorum.. Cami’den yukselen aksam ezani sesi ile yine o sessiz sokaklarda sicacik evimize donerken Annecigimin gozlerinin icinin parlak gulumsemesi ile aldigi sicak cerez, kozlenmis kestane ve meyvelerle evimizin yolunu tuttugumuz gunleri animsiyorum.. Bir zaman sonra Mektepli kiz olup cok farkli ulkelerden arkadaslarimla tanisma, farkli bir dil ogrenme cabasi icinde kendimi Kanada’da okul yollarinda , daha sonra 7 yil kadar is hayatimda ogrendigim hayat dersinden sonra.. suan icinde bulundugum manevi mutluluk ile ahiret icin ayni yastiga bas koymus esimle beraberligimin yolunda devam ederken evimin hanimi oldum.. Dedim ya!! Zaman akip gittikce bende zaman ile akip buraya kadar geldim.. yarin mi? O Âlim-ül-gayb Gayb-i ancak Allah c.c bilir… Selam ve dua ile

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*The maximum upload file size: 1 MB.
You can upload: image.